Ana Sayfa > Site Yazarları

Anibal GÜLEROĞLU - halkses@hotmail.com
Kızıl Tepe’de Günahkâr Aşk Canavarlığı!
09 Şubat 2016

 

Aşk dendiğinde akan sular duruyor. Ama kazın ayağı her zaman aynı çıkmıyor ne yazık ki. Aşktan güzellikler beklenirken bazen de sıra dışı ilişkilerle canavarlaşıp hayaletlerin nefretiyle bütünleşiveriyor aşk denilen şey.

Aşk ve hayalet birbiriyle nasıl bağlantıya giriyor derseniz… Aşk; herkese göre tanımı farklı olan, gerilimle mutluluğu, heyecanla hırsı, korkuyla gizemi birlikte sunan tanımlanamamış bir olgu. Hayaletlerle, aşkın ilk buluşma noktası tanımlanamamış olmak...

İkincisi, hissettirdikleri duygularla insanları kendilerine çeken bir merak uyandırmaları… Üçüncüsü de çılgınlaşarak canavarlaşmaya varan ürkütücülük ve gerilim potansiyeli!
 


Nitekim yıpratıcılığına rağmen aşktan vazgeçilemiyorsa, hayaletler de aynısı... Gerçekliği ispatlanamamış olsa bile, hayaletler de her alanda ve her kültürde kendine yer bulmakta. Dini veya bilimsel kaygılarla izaha çalışılan…‘Sevimli Hayalet’veya‘Hayalet Dayı’benzeri yapımların ötesinde sevimlilikten-komediden ziyade ürkütücü ve korkutucu yönleriyle ele alınan… Ölümden yaşama uzanan bir olgu! Bedensiz varlıklardan kaynaklanan etkilerin, gerçekleri açığa çıkartan haberciliğe ve kurtarıcılığa dönüştüğü ünlü eserlerin hayaletlere ilgiyi artırdığı da kesin. Nasıl ki William Shakespeare’in yarattığı, babasının hayaletinden amcasının katil olduğunu öğrenen‘Hamlet’… Ya da Charles Dickens’ın‘Bir Noel Şarkısı’ndaki yol gösterici dört hayalet…

Kısacası hayaletler sanatçıların hayal dünyasına bolca malzeme veren bir konu ve yaratıcılıkla birleştiğinde ortaya çeşitli eserler çıkartmak mümkün.
CronosPan’ın LabirentiveHellboyile tanınan Meksikalı sinemacı Guillermo Del Toro’nun vizyonda yerini alan‘Kızıl Tepe’filmi de bunlardan biri! 

 

MEKÂNLARLA BÜTÜNLEŞEN HAYALETLERİN GİZEMİ 


Bazı yerler vardır sadece özellikleriyle değil yaşanmışlıklarıyla da isimlerinin hakkını verirler. Hani‘İnsan ismiyle müsemmadır’misali… İsimlerin sahiplerinin üzerinde etkisi olduğu mantığıyla paralel, yerlerin de adlarından güzellikler veya kötülükler geliştirebilmek mümkün.‘Kızıl Tepe’de böylesi bir yer. 


New York Times Bestseller listesinde bir numaraya adını yazdırabilmiş Jamie McGuire’in, heyecanı ve sürükleyiciliği başarıyla harmanlanmış bir kıyamet sonrası öyküsü olan‘Kızıl Tepe’ile karıştırılmaması gereken yapım, olanca ürkütücülüğüyle başkaraktere dönüşen mekândan gücünü alan bir çalışma. 


İngiltere’nin ıssız bölgelerinden biri olan ve adını barındırdığı kil madeninin kızıllığından alan‘Kızıl Tepe’deki bakımsızlığına rağmen görkeminden bir şey kaybetmemiş, ama bir o kadar da korkutucu olanAllerdale Hall’ü merkezine alarak ilerleyen film, hayaletlerin yarattığı korkuyla ve aşkla örülü gotik bir hikâyeye sahip. 


10 yaşındayken annesini koleradan kaybeden ve bunun sıkıntısını üstünden atamayan küçük kızın yani Edith’in‘Hayaletler gerçektir’saptamasıyla açılışını yapıp bir gece onu ziyarete gelen annesinin hayaletinin‘‘Kızıl Tepe’den uzak dur’’uyarısıyla hayalet gizemini başlatan‘Kızıl Tepe’, 14 yıl sonrasına giderek gelişimini yapıyor. Zamanın ötesinden gelen uyarıyı anlaması yıllar süren Edith’i yazdığı hayaletli romanını bastırmaya çalışan bir kız olarak karşımıza çıkartıyor. 


Editörün içinde aşk olan roman tercihiyle ve el yazısının kadınsılığı üstüne yapılan konuşmanın yansıttığı ayrımcılıkla kadın yazar olmanın zorluklarını saptayan süreçte Edith’in‘‘Amerika’da çabaya para yatırırız, ayrıcalığa değil’’diyen babasını ve Doktor Alan’ı da tanıtan film, kan kırmızı toprağından korku fışkıran‘Kızıl Tepe’nin yolunu açacak karakterleri… Yani icat ettiği makineye yatırımcı arayan Sir Thomas(Tom


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Anibal GÜLEROĞLU Diğer Yazıları

29 Ekim 2016 - Hakkâri’den Antalya’ya ‘Ekşi Elmalar’…
15 Ekim 2016 - ABD sömürüsüyle bilenen "DEMİR YUMRUK"
02 Mart 2016 - ‘Mısır Tanrıları’ bile insana muhtaç!
19 Ocak 2016 - Diren! Gücünün yettiği yere kadar…
10 Ocak 2016 - Bankacılık Vurgununda ‘Büyük Açık’…
31 Aralık 2015 - Sağlıklı, Mutlu ve Huzur Dolu Bir Yıl Olsun
26 Aralık 2015 - Kırılma Noktası'nın Sınırlarında
26 Ekim 2015 - SOLACE’te güç ve merhametle can alma ikilemi!
17 Ekim 2015 - 12 Eylül’ün Görünmeyen Yüzü ‘Kanlı Postal’da
13 Ekim 2015 - Halkses Halkın Sesidir!

MEHMETÇİK
 

http://www.halkses.net
..
KARA TAHTA
SİZCE 12. CUMHURBAŞKANI TARAFSIZLIK İHLALİ İLE ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR MU ?..

DOĞRU OLANI YAPIYOR!..
KESİNLİKLE SUÇ İŞLİYOR!...
BENİ İLGİLENDİRMİYOR!...
BİLMİYORUM!...

Sonuçlar
Radyo Canlı Yayın
Video Galeri Küçük
En Çok Yorumlanan
Medyada Köşe Yazarları
Takvim
Sayfalar
ÜYESİ OLDUĞUMUZ KURULUŞLAR


SİTEMİZ ÜYESİDİR


 
   
  


 
Üye Girişi
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Bugünkü Gazeteler
Filmler
 
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye | İletişim
PHS