Ana Sayfa > Site Yazarları

Anibal GÜLEROĞLU - halkses@hotmail.com
12 Eylül’ün Görünmeyen Yüzü ‘Kanlı Postal’da
17 Ekim 2015

 

Kurunun yanında yaşın yanması atasözüyle sabitlenmiş bir gerçek. Mevcut düzene tehlike olarak görülenlerin bertaraf edilme gayretinde yaşlar çıtır çıtır yanıp gitmekte. Zaten toplumun varlığını tehlikeye düşürenleri temizlemek için kolları sıvayanların suçludan ziyade masumlara ve insanlığa dair hakları talep edenlere yönelişleri de tarihte farklı biçimlerde örneklenmiş. Üstelik yaşananların vicdana ve insanlığa sığmayacak yasa dışılıklar olduğuna dair şahitlikler ve uluslar arası belgelemelerle. Buna rağmen dünya üstünde hükmetme hevesi var olduğu sürece; gücü yeten yetene düzeninin mevcudiyetini, dikta hevesini, cunta çıkarcılığını ve masumların zarar görmesini tamamen engellemek de mümkün değil.  

Nitekim 12 Eylül 1980 darbesiyle başlayıp 1984 yılına dek devam eden süreç de böylesi bir tablo miras bıraktı tarihe! Tabii buradan hareketle pek çok kitap, belgesel ve film de yaratıldı. Tamamen gerçek olaylara dayanan ve içeriğindeki diyalogların tamamı gerçek olan KANLI POSTAL isimli yapım da bunlardan biri. 

 

DİYARBAKIR ZİNDANI’NDAN GÜNÜMÜZE YANSIMALAR 
 

Sinemaya Yılmaz Güney’le çalışarak adım atan yönetmen Muhammet A.B. Arslan tarafından kaleme alınan KANLI POSTAL, 1980-84 yılları arasındaki süreçte Diyarbakır’da Zindan adı verilen hapishanenin duvarları arasına götürüyor bizi. 

‘‘Siyaset yapmanın ölçüsü var mıdır, yok mudur? Yakında öğrenecekler’’ diyen Kenan Evren’in konuşmasıyla açılıp Diyarbakır’ın dönemsel görüntülerini veren ve Ahmet Kaya’nın sesi eşliğinde 80’li yılların 12 Eylül sonrası atmosferini aktaran başlangıç başlı başına bir etkileyiciliğe sahip. Belgesel tadındaki bu süreç, temsili işkence sunumlarının ardından Zindan’ın 5 numaralı koğuşundaki insanlık dışı ortamından sürdürüyor söylemini.  

Okunan haberlerin veya anlatılan yaşanmışlıkların, birebir görselliğin yarattığı etki yanında ne kadar hafif kaldığını hissettiren sahnelerde‘Ya bu deveyi güdeceksin, ya bu diyardan gideceksin. Gidemeyeceğine göre bu deveyi güdeceksin’ diye kükreyen egemenlerin tanrısal ültimatomla ‘hayırlı evlat’ yaratma safhasına tanıklık ettiren KANLI POSTAL, göstermelik haberci teftişleriyle toplumun yanıltılma evrelerini de gayet gerçekçi bir üslupla koyuyor ortaya. Kadınların tacize uğramasını, erkeklerin ‘Biz niye buradayız’ sorgusundaki çaresizlikle bağdaştıran sahnelerde koyun güden çobanından, İslami Terör Örgütü kurmakla suçlanan Hıristiyan Süryani vatandaşlara Ayrım gözetmeksizin apar topar getirilen ve ölüme gönderilen insanlara bakıp trajikomik mahkûmiyet gerekçelerini sorgulamamak elde değil. 

Korkunun dağları beklediği çaresizlik evresinde baskılarla sindirilenlerin kafa karışıklığını, savunmalarına dahi fırsat tanınmayan insanları ille de konuşturma gayretine düşen yetkililerin işkence keyfiyetiyle buluşturan Zindan ortamında, işkence yapmayı istemeyen ve yapılanlara karşı çıkmaya yeltenen görevlilerin dışlandığını da saptayan KANLI POSTAL, vahşetin kâbusunun insanlığın üstüne nasıl çöktüğünün yalın göstergesi! 

Döneme ait programlarda bahsi geçen dışkı yedirme, kadınların saçlarıyla yerleri sildirme, erkeğe kuyruk niyetine cop takma ve burada yazmak istemediğim daha birçok işkence uygulamasını örneklerken ‘Kalıcı olan tek şey devlettir’ saptamasına da yer veren yapım, bir diğer açıdan günümüzde yeniden karıştırılmak istenen bölge üstünde yaşanabilecek olumsuz gelişme ihtimallerine dair, sıkıyönetim heveslilerine bir uyarı niteliğinde adeta 

Demokrasi dışında hiçbir yolun barış, huzur ve istikrar getirmeyeceğini 80’li yıllarda yürütülen baskıcılığa bakıp algılamak mümkün. Hele de aradan geçen onca yıla rağmen sıfırlanamayan terör gerçeği karşısında, kendi içinde kardeşçe yaşayan bölge halkına ayrım gözetmeksizin hayatı zindan etmenin, silah gücüyle uygulanan sistematik işkencelerin bir çare olmadığı daha net çıkıyor ortaya. 

Seyrederken gerilmemenin imkânsız olduğu sahnelerin gerçekten yaşandığını düşünmekse, vicdanı olan herkes için, insanlık ve demokrasi adına büyük bir utanç! 

 

NEVROZ ATEŞİ OLAN MAHKÛMLAR 

‘Karagül’ dizisinde Kendal rolünü başarıyla canlandırarak yapımın beğenilmesine büyük katkıda bulunan Mesut Akusta’nın kadın mahkûmlara ‘Cariyelerim’ diye hitap eden gaddar-hırslı bir komutan rolünde yer aldığı KANLI POSTAL, farklı yapımlardan tanıdığımız isimleri bir araya getirerek oluşturmuş kadrosunu. 

‘Köksüz’ filminden Mihriban Er, çeşitli dizi ve filmlerin dışında ‘Güllerin Savaşı’nda da yer alan Turgay Tanülkü‘Hatırla Sevgili’de Deniz Gezmiş rolündeki Barış Koçak, ‘Yazın Öyküsü’nde paragöz anne durumundaki İncilay Şahin, yine ‘Hatırla Sevgili’den Levent Akkök, pek çok rolün dışında ‘Kurtlar Vadisi Pusu’da Semra Aymar’ı canlandıran Nevin Efe Polat dikkat çekmekte… EBT Yapım imzasını taşıyan KANLI POSTAL kadrosunda Ertunç Alıcı, Emre Ertunç, Cansu Fırıncı, Ahmet Özyavuz, Kemal Denizci gibi isimler de mevcut. 

Bu isimleri tek tek sıraladım çünkü KANLI POSTAL, oyunculuk açısından diğer filmlerden farklı bir özelliğe sahip. Bütün karakterlerin eşdeğer olduğu yapımda işkence sahnelerinin yoğunluğu, atmosferin baskısı rol alanların oyuncu olarak algılanmasını ötelemekte! Yani onları karakter canlandırması yapan kişiler olmaktan ziyade, geçmişte yaşanan acıların vücut bulmuş hali olarak izliyorsunuz. Bu da haliyle canlandırmayı değil, canlandırılan konunun ibretlik yönünü öne çıkartıyor. 

Tavizin ihanet getireceği gerçeğinde, insan onurunu ayaklar altına alanlara boyun eğmeyenlerin öyküsünü anlatan ve 12 Eylül baskıcılığına karşı özgürlük için ölenlerin dramını canlandırarak hafızaları diri tutma görevini yerine getiren KANLI POSTAL filmini bu açıdan değerlendirdiğimizde en etkileyici sahne, Nevroz günü ruhları yeniden canlandırmak için mahkûmların kendilerini yakma sahnesi! Çekimleri esnasında iki oyuncunun gerçekten yandığı bu sahnede insanın dayanma gücünün her türlü baskının üstünde olduğunu içinizde hissetmemek için ya duygusuz olmanız ya da gerçeklere kör bir zihniyetle yaklaşmanız lazım. 

Sonuçta; Yılmaz Güney’in gerçek görüntülerini de bünyesine alarak noktayı koyan KANLI POSTAL12 Eylül’ün görünmeyen yüzü olarak, insanın insana yapabileceği kötülüklerden çok küçük bir kesit şeklinde karşımızda.  

Burada önemli olan hangi görüşten veya etnik kimlikten olursanız olun bunları birtarafa bırakarak gerçeklere yaklaşabilme olgunluğunu gösterebilmek… Ölüm oruçlarıyla, Nevroz ateşi niyetine yanan bedenlerle özgürlüğü perçinleyen ruhların çektiği çileleri ve insan yaşamının her türlü makam-mevki hırsından değerli olduğunu algılayabilmek… KANLI POSTAL’ı izlerken, kanlı postallardan medet ummanın yanlışlığını kavrayabilmek! 

Dünya kocaman bir han, bizler de gelip geçen yolcularız. O handa herkese yetecek yer varken birbirimizi boş yere kırmak niye? Adaletin kefesinin her daim, insan ayrımı yapmaksızın doğru tartmasıişkence denilen sefaletin ilelebet son bulması ve kardeşçe bir yaşam temennisiyle…  

 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Anibal GÜLEROĞLU Diğer Yazıları

29 Ekim 2016 - Hakkâri’den Antalya’ya ‘Ekşi Elmalar’…
15 Ekim 2016 - ABD sömürüsüyle bilenen "DEMİR YUMRUK"
02 Mart 2016 - ‘Mısır Tanrıları’ bile insana muhtaç!
09 Şubat 2016 - Kızıl Tepe’de Günahkâr Aşk Canavarlığı!
19 Ocak 2016 - Diren! Gücünün yettiği yere kadar…
10 Ocak 2016 - Bankacılık Vurgununda ‘Büyük Açık’…
31 Aralık 2015 - Sağlıklı, Mutlu ve Huzur Dolu Bir Yıl Olsun
26 Aralık 2015 - Kırılma Noktası'nın Sınırlarında
26 Ekim 2015 - SOLACE’te güç ve merhametle can alma ikilemi!
13 Ekim 2015 - Halkses Halkın Sesidir!

MEHMETÇİK
 

http://www.halkses.net
..
KARA TAHTA
SİZCE 12. CUMHURBAŞKANI TARAFSIZLIK İHLALİ İLE ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR MU ?..

DOĞRU OLANI YAPIYOR!..
KESİNLİKLE SUÇ İŞLİYOR!...
BENİ İLGİLENDİRMİYOR!...
BİLMİYORUM!...

Sonuçlar
Radyo Canlı Yayın
Video Galeri Küçük
En Çok Yorumlanan
Medyada Köşe Yazarları
Takvim
Sayfalar
ÜYESİ OLDUĞUMUZ KURULUŞLAR


SİTEMİZ ÜYESİDİR


 
   
  


 
Üye Girişi
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Bugünkü Gazeteler
Filmler
 
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye | İletişim
PHS