Ana Sayfa > Sağlık

Piyasada en az 750 ilaç yok, vatandaş eczane eczane geziyor!
Flaş Haber
23 Eylül 2016
Bu haberi yapmamızın gerekçesi şöyledir: Haber servisimizden bir arkadaşımızın eşiyle Bodrum'da tatil yaptığı süreçte eşinin kulak iltihabı rahatsızlığı olması ve Devlet Hastanesi Hekimince hastaya yazılan reçetesindeki ilaçlarını almak üzere eczaneye gittiğinde de o reçetesindeki ilaçlarını bulamaması sonrasında yaptık. Hasta ve eşinin 45 eczane gezilmiş olmasına rağmen bulunamayan ilaçlarla ilgili durumunu da Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın dikkatine sunuyoruz.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Hasta ve eşinin 45 eczane gezilmiş olmasına rağmen bulunamayan ilaçlarla ilgili durumunu da Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın dikkatine sunuyoruz. 

Bu haberi yapmamızın gerekçesi şöyledir: Haber servisimizden bir arkadaşımızın eşiyle Bodrum'da tatil yaptığı süreçte eşinin kulak iltihabı rahatsızlığı olması ve Devlet Hastanesi Hekimince hastaya yazılan reçetesindeki ilaçlarını almak üzere eczaneye gittiğinde de o reçetesindeki ilaçlarını bulamaması sonrasında yaptık.


45 eczane gezilmiş olmasına rağmen bulunamayan ilaçlarla ilgili durumu da Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın dikkatine sunuyoruz.Biz kulak iltihabını kurutacak olan antibiyotikli bir kulak damlasını hiçbir eczanede bulamadık..

Hastanın reçetesinde yazılı olan "Sipragut" isimlli damlayı, Bodrum ve civarında tek tek gittiğimiz 45 eczanede bulamadık.Eczacıların ilacın bulunamamasının tek nedeninin ilacın fiyatının düşük olması ve maliyetine etki eden ambalaj fiyatının bile ilacın fiyatından yüksek olması ihtimalinden kaynaklandığını ileri sürdüler.


Peki bulunamayan ilaç sadece bununla mı sınırlıydı.

Hayır, hastanın ikinci kalem ilacı da piyasaya da yeni sürülmüş olması ve üreticisinin de büyük bir ilaç firması olmasına rağmen bulunamamsının nedenini de biz çözemedik.

Bu ilaç ise "Majezik - Duo" idi.


Ne yazık ki bu ilaçların muadilleride eczane sistemlerinde yok.

Her alanda toplumsal ivmeden ve sosyalleşmeden ve bunlara da siyaseten katkıları olduğunu iddia eden 14 yıllık siyasi iktidarı "sağlık bakanlığı" bakalım bu haber sonrasında hangi haklı gerekçelerle vatandaşın sağlığı için gerekli ilaçların piyasaya çıkmasında etken rol oynayacak.


Haber Merkezi
BİHA İnternet Haber Ajansı
www.haberTurkey.net
www.haberTURKstar.com

 

 

Haberimizin içeriğine benzer diğer haberleri de alt başlıklar olarak ekliyoruz.

Manisa Eczacılar Odası, maliyet fiyatının çok altında ödeme yapıldığı için yurt dışından gelen kanser ilaçları da dahil 800'e yakın ilacın piyasada olmadığını söyledi.


http://www.gazetevatan.com/300-ilac-piyasada-yok--894507-saglik/
 

Manisa Eczacılar Odası Başkanı Burçin Kurtuluş, bazı ilaçlara fiyat politikası yüzünden eczacıların ve hastaların ulaşamadığını açıkladı. Türkiye’de ilaç sektörünün çok gelişmemesinden dolayı yurt dışından getirilen ilaçlarda sıkıntı yaşandığını kaydeden Kurtuluş, 800 kalem ilacın bulunamadığını belirterek, “Yıllardır ilaç ucuz olsun diyorduk. Ama bugüne bakınca 800 kalem ilaç piyasada yok.

Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilaçlara, maliyet fiyatının çok altında ödenmeye başladı. Çok altında ödenince yurt dışından gelen ilaçlar konusunda yurt dışı firmaları vermiyor.

Türk firması da çok az kaldı. yurt dışında 22 dolar olan bir ilaç, bizim burada 4 lira. Fakat ilaç bulunmuyor. Çünkü imalat fiyatını kurtarmıyor.

Çok ucuz ilaçlar var, çok ucuz ama gerekli. Fiyat politikasından dolayı bulamıyoruz. Bunların içinde depresyon ve ucuz olan kanser ilaçlarının bazıları var. Lösemi ilacı var 1.5 lira. Hastanın bunu kullanması gerekiyor ama fiyatı çok ucuz olduğu için firma yurt dışından göndermiyor” diye konuştu.
 
 
Amerikan modeli
 
Eczacıların ekonomik olarak sıkıntıda olduklarını söyleyen Kurtuluş, “İki işçi çalıştırıyorsak bir tanesini çıkarmak zorunda kaldık. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bu şekilde devam edemez” dedi. yurt dışındaki zincir eczanelerin Türkiye’ye geldiğini açıklayan Kurtuluş, alışveriş merkezlerinde ilaç satılmasına yönelik endişe taşıdıklarını söyledi. Kurtuluş, “Belki zincir eczaneler şeklinde AVM’lerde Amerikan modeli düşünüyorlar. Yönetmeliğe göre yasak ama iki dudak arasında olan bir maddedir. Yurt dışında zincir eczaneleri olan firmalar şu anda Türkiye’ye geldi. Neden gelindiğini ileriki günlerde göreceğiz. Biz her mahallenin sağlık temsilcisiyiz” vurgusu yaptı.
 
Atık ilaçlar ortada
 
Eczanede miadı geçen ilaçların toplandığını da açıklayan Kurtuluş, “İlacın ortadan kaldırılması için çok fazla bertaraf tesisi yok. Türkiye’de 2 ya da 3 tanedir. İlaçları çevreye attığınız zaman değişik zararlara yol açabiliyor. Fırınlar bile miadı geçen ekmekleri geri alıyor. Bizim de ilaç firmalarımız var. İlaç firmalarının da taşın altına elinin koymasını istiyoruz. Çevreye duyarlı insanlar olduğumuz için bu ilaçları toplamaya çalışıyoruz. Ama yapmayan bir sürü yer var. İlacı yakınca kaybolduğu sanan birçok kesim de var. Kimyasal atıkları Çevreci Eczacılar Kooperatifi üzerinden imha ettiriyoruz. Ama tüm Türkiye’de bunun yapılabilmesi için çalışma yapılmalı” dedi. Vatandaşlara ilacın atılmaması gerektiği konusunda bilgilendirme yaptıklarını kaydeden Kurtuluş, bu bilinci aşılamaya çalıştıklarını söyledi. 

Haberimizin içeriğine benzer diğer haberleri de alt başlıklar olarak ekliyoruz.

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/haber-2805

Denizli Eczacılar Odası Açıklaması:

BASIN AÇIKLAMASI:73 KALEM İLAÇ PİYASADA YOK
 

Değerli Basın Mensupları,

Mart 2013 tarihinden bu yana Türk Eczacıları Birliği’ne yapılan bildirimler doğrultusunda yapılan çalışma sonucu piyasada 73 kalem ilaç bulunmadığı, 136 kalem ilacın ise çeşitli nedenlerle üretilmediği tespit edilmiştir.

Piyasada bulunmayan ilaçların çoğunluğunu antibiyotikler (14 kalem) kardiyovasküler hastalıklarda kullanılan ilaçlar (14 kalem) ve kanser ilaçları (12 kalem) oluşturmaktadır.

Üretilmediği için piyasada bulanmayan ilaçlar da incelendiğinde özellikle kanser hastalıklarında kullanılan ilaçlarda, eşdeğerinin bulunmaması sıkıntılı olabilmektedir.

Türk Eczacıları Birliği olarak, hastalarımızın mağduriyet yaşamaması için bu durumun biran önce çözümlenmesini ümit ediyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ MERKEZ HEYETİ

Haberimizin içeriğine benzer diğer haberleri de alt başlıklar olarak ekliyoruz.


Bu ilaçlar piyasada bulunamıyor


http://odatv.com/bu-ilaclar-piyasada-bulunamiyor-2011131200.html

 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, eczanelerde bulunmayan ilaçları tespit etti ve 80 tanesi kanser ilacı olmak üzere toplamda 300-700 arasında ilacın piyasada olmadığını vurguladı.

Özel, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Plan Bütçe Komisyonu 2014 Bütçe Görüşmeleri’nde Eczanelerin depodan talep ettiği fakat depolarda bulunmayan ilaçlar ve çok az sayıda eczanede bulunabilen ilaçları gündeme getirdi.

Türkiye’de yetim ilaç politikası olmadığını vurgulayan Özel, “Yetim ilaç, görülme sıklığı çok az olan hastalıklarda, kar edilemediği için kimsenin üretmediği ilaç anlamına geliyor. Hâla da 10 yıldır bu konuyla ilgili bir arpa boyu yol alamadık” dedi.

AKP DÖNEMİNDE İLAÇ FİYATLARI DÜŞTÜ. AMA…”

Fiyat yüzünden “yetim kalan” ilaçlara da değinen Özel, “AKP döneminde ilaç fiyatları düşmüştür. Ama bu ifadenin sonuçlarının sanki AKP iktidarı tarafından geliştirilmiş bir yöntem gibi gösterilmesi doğru değildir” ifadelerini kullandı.

Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“Evet bütün dünyada ilaçların fiyatı düşüyor. Diyorlar ki; Biz ilaç fiyatlarını düşürdük. Bakınız; biz de ilaç ucuz olsun diyen bir gelenekten geliyoruz. Buna hiçbir itirazımız yok… Ama son 10-15 yılda bütün dünyada ilaçların fiyatları zaten düşüyor. Fiyatlar neden düşüyor? Çünkü bütün dünya referans fiyat uygulaması yapıyor”.

PİYASADA 80 TANE KANSER İLACI BULUNMUYOR

Sekiz yolla gerçekleşen kamu müdahalesinde, bu müdahalelerden birinin değil sekizinin de uygulandığı tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Özel, “Bütün bunların yanı sıra, bir de büyük bir haksızlık var ortada. Nedir bu sorun? Kur sorunu. Biz, ilaçlar için euro kurunu 1,95 kabul ediyoruz. Oysa kur olmuş 2,71 kuruş. Ve tüm bu nedenlerle bazı ilaçların o kadar fiyatı düştü ki, fiyatından dolayı yetim kaldı. Ya da üretilmeye değer bulunmuyor. Bunların neredeyse 80 tanesi kanser ilacı, 300-700 arasında toplamda ilaç yok piyasada” dedi.

İŞTE, PİYASADA BULUNMAYAN İLAÇLARIN LİSTESİ:


Haber Merkezi
BİHA İnternet Haber Ajansı
www.haberTurkey.net
www.haberTURKstar.com 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Sağlık Haberleri

Başlık Tarih
 
Vatandaş sağlıklı hizmet alamadığı sağlık kurumundan şikayetçi olmuyor01 Ekim 2016
"Kanser iyileştirilmesi en basit hastalıktır..."21 Eylül 2016
Siirt'te yılan bebek dünyaya geldi!23 Ağustos 2016
Cildi Olmayan Bebek Dünyaya Geldi23 Ağustos 2016
Meksika'lı Hose Antonyo Ramires: Boynundaki dev tümörden başarılı bir ameliyatla kurtuldu27 Nisan 2016
14 Mart Neden Tıp Bayramı Olarak Kutlanıyor13 Mart 2016
Sağlık Emekçilerinin, 14 Mart Tıp Bayramını Kutluyoruz.13 Mart 2016
Karnından çıkanı görünce doktorlar bile şok oldu11 Mart 2016
Dünya bu ilginç olayı konuşuyor: Doğum esnasında 'Mastürbasyon' tartışması11 Mart 2016
Down Sendromlu Çağrı Sunay, O Ses Türkiye Sahnesinde31 Ocak 2016
Sağlık Bakanı: Bir günde 8 kişi domuz gribinden öldü05 Ocak 2016
İzmir'de son bir haftada sahte rakıdan altıncı ölüm28 Kasım 2015
Elektronik sigara kullanıcıları dikkat!28 Kasım 2015
51. Ulusal Psikiyatri Kongresi düzenlendi28 Kasım 2015
Çin'de genç kadına annesinin rahmi nakledildi28 Kasım 2015
Minik Ece’nin hastalığı ailesini çaresiz bıraktı28 Kasım 2015

MEHMETÇİK
 

http://www.halkses.net
..
KARA TAHTA
SİZCE 12. CUMHURBAŞKANI TARAFSIZLIK İHLALİ İLE ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR MU ?..

DOĞRU OLANI YAPIYOR!..
KESİNLİKLE SUÇ İŞLİYOR!...
BENİ İLGİLENDİRMİYOR!...
BİLMİYORUM!...

Sonuçlar
Radyo Canlı Yayın
Video Galeri Küçük
En Çok Yorumlanan
Medyada Köşe Yazarları
Takvim
Sayfalar
ÜYESİ OLDUĞUMUZ KURULUŞLAR


SİTEMİZ ÜYESİDİR


 
   
  


 
Üye Girişi
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Bugünkü Gazeteler
Filmler
 
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye | İletişim
PHS